» Recent Competition Highlights

The award-winning lawyering skills competition teams at the Fowler School of Law offer opportunities to practice research, writing, analytical and communication skills. They also provide real-world platforms for students to develop ethics, judgment and professionalism. Listed on this page is just a selection of the numerous awards and accolades earned by our student competitors.

Toggle Section

+ - 2012/2013

National Appellate Advocacy Competition – Regional champion, first and second place oralists (national championship results pending).

Whittier Juvenile Justice Competition – Distinguished brief award, second, third, and fourth place oralist, semifinalist.

National Moot Court Competition – Third and fourth best briefs, fifth best oralist, semifinalist.

Thomas Tang International Moot Court Competition – National quarterfinalist and fifth place; Regional second place and best brief.

+ - 2011

Spring 2011 National Appellate Advocacy Competition, National Finals (in Progress), Chicago, IL – Kelly Manley, Jonathon Mason, Thomas Nolin

+ - 2010

Fall 2010 Thomas Tang Competition, Los Angeles, CA – National Finalists and Regional Champions: Ruben Escobedo, Samantha Kohler

Fall 2010 Thomas Tang Competition, Los Angeles, CA – National Semi-Finalists and Regional Finalists: Jesse Cox, John Bishop

Fall 2010 Stetson National Pretrial Competition, Tampa, FL – 1st Place Brief: Zach Moura, Jessica Travis, Elya Zarra, Allan Kellog

+ - 2009

2009 Thomas Tang Regional Champions - John Bishop, Ruby Banipal

2009 ALA Moot Court Competition - 5th Place team: Samantha Kohler, Ruben Escobedo

+ - 2008

2008 Thomas Tang Competition, Chicago, IL – 6th Place National Team: Ruby Banipal, Andrew Dualan

2008 Duberstein Bankruptcy Competition, New York, NY - Semi-Finalists and 2nd Place Brief: Jessica Blair, Alex Brewsaugh, Andrew Luetto

+ - 2007

Spring 2007: National Appellate Advocacy Competition, Regional Champions – Marcus Garrett, Paige Gosney & Katia Benthale

Spring 2007: Luke Charles Memorial Semifinalists – Tom Vogele, Audra Call & Vanessa Brady

Spring 2007: Luke Charles Memorial Semifinalists – Paul Stubb, Dave Clark & Jake Vollebreght

Spring 2007:  Second Place Brief, Luke Charles Memorial Semifinalists – Tom Vogele, Audra Call & Vanessa Brady

Spring 2007: Fourth Place Brief, Luke Charles Memorial Semifinalists – Paul Stubb, Dave Clark & Jake Vollebreght

Spring 2007: Duberstein Bankruptcy Competition, Semifinalists – Brandon Sylvia, Luigi Monteleone, Michael Gates

+ - 2006

Fall 2006: Thomas Tang Moot Court Competition, Regional Champions – Tom Vogele & Andy Bugman

Fall 2006: Thomas Tang Moot Court Competition, Fourth Place Nationally – Tom Vogele & Andy Bugman

Fall 2006: Thomas Tang Moot Court Competition, Regional Semifinalist – Marcus Garrett & Matt D’Abusco

Fall 2006: National Moot Court Competition, Regional Semifinalists – Katia Benthale & Jeff Schwartz