» Departmental Honors & Awards

The following students have earned accolades for their artistic excellence and/or exceptional academic performance in the Hall-Musco Conservatory of Music:

+ - 2017–18 Awards

DEPARTMENTAL AWARDS

Academic Excellence Award
In recognition of outstanding academic achievement in music by a returning student
REBEKA DENNIS

Burghardt Award
In recognition of outstanding academic achievement by a graduating senior
ARTURO BALMACEDA and ARIEL CHIEN

Hall-Musco Conservatory of Music Award
In recognition of outstanding achievement in performance, academics, and service to the Conservatory by a graduating senior
AARON GRISEZ

Edgar Sholund Award
In recognition of excellence in performance, academics, and service to the Conservatory by a returning student
ISABELLA PEPKE

PROGRAM/AREA AWARDS

B.A. Music Program Award
In recognition of exceptional achievement in the BA Music Program
STEPHANIE CARESS, TAYLOR KUNKLE, and MALINDA YUHAS

Conducting Award
In recognition of exceptional achievement in the Instrumental Conducting Program
JASON LIEBSON and DAVID SCOTT

Golden Ears 
In recognition of exceptional achievement in Aural Skills. 
MADELINE BARRET, TYLER JORDAN, and ALEXANDRA STEINER 

Music Theory Award 
In recognition of exceptional achievement in Music Theory
GEMI ACUPAN, MADELINE BARRETT, and STEVEN GUDINO

Music History Award
In recognition of exceptional achievement in Music History
ARON GRISEZ and TAYLOR KUNKEL

Music Education Program Award 
In recognition of exceptional achievement in the B.M. Pre-Certification Music Education Program
JULIANNE LUSSIER 

Bramlage Opera Award
In recognition of exceptional achievement in the area of Operatic Performance.
JASMINE RODRIGUEZ

Chapman Celebrates Award 
In recognition of outstanding performance in Chapman Celebrates, presented by the College of Performing Arts.
MEGAN DUNG and REBECCA ISRAEL

Choral Award
In recognition of outstanding service and exceptional instrumental performance for the Chapman choirs.
PAUL BURDICK and RAFAEL ZEPEDA

Guitar Program Award
In recognition of exceptional achievement in the Guitar Program.
STEVEN GUDINO, DYLAN KANNER, and SARA MARAVILLA

Jerry Thomas Memorial Award
In recognition of outstanding talent and good citizenship in the Big Band or Jazz area.
MICHAEL SEAMAN

Keyboard Collaborative Arts Program Award
In recognition of exceptional achievement in the Keyboard Collaborative Arts Program.
VARSENIK ASLANYAN, ESTHER KIM, JASON LIEBSON, and YIJIAO TIAN

Music Minor Award 
In recognition of outstanding contributions to the Conservatory by a graduating senior. 
MICHAEL SEAMAN

Percussion Program Award 
In recognition of exceptional achievement in the Percussion Program. 
PAUL BURDICK

Piano Program Award
In recognition of exceptional achievement in the Piano Program.
MIA BARINAGA and CRYSTAL MO

Smith Composition Award
In recognition of exceptional achievement in the Composition Program.
Named for Professor Emeritus and Professor of Music Ralph Smith (active 1958-1974) (d. 2003).
AARON GRISEZ

Strings Program Award
In recognition of exceptional achievement in the Strings Program
ARTURO BALMACEDA

Woodwinds & Brass Program Award
In recognition of exceptional achievement in the Woodwinds & Brass Program.
JORDAN GAULT

ENSEMBLE AWARDS

Early Music Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Early Music Ensemble.
ARTURO BALMACEDA and MICHAEL SEAMAN

Guitar Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Guitar Ensemble.

KEVIN CHUNG, RYAN HOMMEL, and CHARLES PARTIDA

The Jacob Vogel Pride of Chapman Pep Band Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Pep Band.
MICHAEL GRIBBLE and PAIGE GULLEY

Jazz Ensembles
In recognition of outstanding performance in the Jazz Ensembles.
JAMES STEININGER

New Music Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the New Music Ensemble.
TYLER JORDAN and LISA YOSHIDA

Orchestra Award
In recognition of exceptional performance in and dedication to, and outstanding service to The Chapman Orchestra.
ALLISON DeMEULLE and SARA PETTY

Percussion Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Percussion Ensemble.
WILL CHIN

String Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the String Ensembles.
ALICIA CORREA

University Choir Award
In recognition of exceptional performance in and dedication to, and outstanding service to the University Choir.
KIM NGUYEN

University Singers Award
In recognition of exceptional performance in and dedication to, and outstanding service to the University Singers.
SANDRA COLINDRES and JASMINE RODRIGUEZ

University Women’s Choir Award
In recognition of exceptional performance in and dedication to, and outstanding service to the Women’s Choir.
KASADY LIU

Woodwinds & Brass Chamber Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Woodwinds/Brass Chamber Ensembles.
OLIVIA GERNS

Wind Symphony Award
In recognition of exceptional performance in and dedication to, and outstanding service to the Chapman Wind Symphony.
CHRIS TRAYNO

+ - 2016–17 Awards

DEPARTMENTAL HONORS

ACADEMIC EXCELLENCE AWARD
In recognition of outstanding academic achievement in music. Awarded to the returning student (junior) with highest G.P.A.
Arturo Balmaceda
EDGAR SHOLUND AWARD
Presented to a returning student in recognition of both academic and performance excellence. Winner(s) are added to the perpetual plaque in the Bertea Hall lobby.
Ariel Chien, Aaron Grisez
BURGHARDT AWARD
To a graduating senior in recognition of outstanding academic achievement. Winner(s) are added to the perpetual plaque in the Bertea Hall lobby.
Mark Peng
CONSERVATORY OF MUSIC AWARD
Highest honor awarded by the Hall-Musco Conservatory of Music to a graduating senior. In recognition of excellence in performance, academics, and service to the Conservatory. Winner(s) are added to the perpetual plaque in the Bertea Hall lobby.
Sam Ek
 

PROGRAM AWARDS

GOLDEN EARS AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Aural Skills.
Esther Kim, Danny Kawadri, Jason Liebson

SHAUN NAIDOO MUSIC THEORY AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Music Theory.
Dylan Kanner, Julianne Lussier, Reagan Shrum

SMITH COMPOSITION AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of composition.
Sam Ek

MUSIC HISTORY AWARD
In Recognition of exceptional achievement in the area of Music History.
Daniel Goldberg, Mark Peng, Jeffrey Goldberg

MUSIC EDUCATION AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Music Education.
Hannah Fan

Bramlage Opera Award
In recognition of exceptional achievement in the area of Operatic Performance.
Alexandra Rupp, Mark Peng

GUITAR PERFORMANCE AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Guitar Performance.
Jared Jamais

KEYBOARD COLLABORATIVE ARTS AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Keyboard Collaborative Arts.
Rachel Danielson

PERCUSSION PERFORMANCE AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Percussion Performance.
Cole Castorina

PIANO PERFORMANCE AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Piano Performance.
Stella Monshaw

STRINGS PERFORMANCE AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Strings Performance.
Eileen Kim

WOODWINDS/BRASS PERFORMANCE AWARD
In recognition of exceptional achievement in the area of Woodwinds and/or Brass Performance.
Matt LaBelle

JERRY THOMAS MEMORIAL AWARD
Awarded to a junior (for the senior year). In recognition of outstanding talent and good citizenship in the Big Band or Jazz area.
Christopher Traynor

ENSEMBLE AWARDS


EARLY MUSIC ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Early Music Ensemble.
Johann Josen
GUITAR ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Guitar Ensemble.
John Ligon, Jared Jamias, Dylan Kanner, Steven Guidino

NEW MUSIC ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the New Music Ensemble.
Aaron Grisez, Isabella Pepke

ORCHESTRA AWARD
In recognition of outstanding service, exceptional performance and dedication to The Chapman Orchestra.
Ariel Flach, Ariel Chien

PERCUSSION ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Percussion Ensemble.
Paul Burdick
STRING ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the String Ensemble.
Isabella Pepke

CHAPMAN CELEBRATES AWARD (formerly American Celebration Award)
In recognition of outstanding performance in Chapman Celebrates, presented by the College of Performing Arts.
Jeffrey Goldberg

UNIVERSITY CHOIR AWARD
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Choir.
Claire French, Daniel Goldberg

UNIVERSITY SINGERS AWARD
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Singers.
Matthew Grifka, Erin Theodorakis, Hannah Kidwell

WOMEN’S CHOIR AWARD
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the Women’s Choir.
Brittany St. Clair

WOODWINDS & BRASS CHAMBER ENSEMBLE AWARD
In recognition of outstanding performance in and dedication to the Winds/Brass chamber ensembles.
Isaac Lowe

WIND SYMPHONY AWARD
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the Chapman Wind Symphony.
Ariel Flach, Lewis Gehami

FACULTY AWARDS

35-YEAR FACULTY MEMBER AWARD
Jeffrey Cogan

SHAUN NAIDOO LEGACY AWARD
In memory of the teaching and mentoring of Professor Shaun Naidoo.
This award is determined by music students to honor a music faculty or staff member who has made an important impact on students and a positive effect on the Conservatory. 
Amy Graziano



+ - 2015–16 Awards

+ - 2014–15 Awards

DEPARTMENT HONORS

Conservatory of Music Award
In recognition of the artistic excellence in performance and academics. Highest honor to be awarded by the Hall-Musco Conservatory of Music to a graduating senior.
Connor Bogenreif & Kyla McCarrel

Burghardt Award
To a graduating senior who has attained outstanding academic excellence and achievement.
Mason Hock

Academic Excellence
In recognition of academic achievement in music. Awarded to the returning student (Junior) with the highest GPA.
Kathryn Rock

Edgar Sholund Scholarship Award
Scholarship awarded to a returning student in recognition of academic and performance excellence. 
Elliott Wulff

PROGRAM/AREA AWARDS

Golden Ears
In recognition of exceptional talent in the area of Aural Skills.
Matthew LaBelle & Mark Peng

Music Theory
In recognition of exceptional talent in the area of Music Theory.
Alexander Brandon Miranda & Christiane Moon

Shaun Naidoo Composition Award
In recognition of exceptional talent in the area of Composition.
Mason Hock

Music History
In recognition of exceptional talent in the area of Music History.
Connor Bogenreif & Allison Burr

Music Education - Choral
In recognition of exceptional talent in the field of Music Education - Choral Emphasis.    
Kyla McCarrel

Music Education - Instrumental
In recognition of exceptional talent in the field of Music Education - Instrumental Emphasis.
Lauren Arasim

Bramlage Opera
In recognition of exceptional talent in the area of Operatic Performance.
Daniel Emmet Shipley

Guitar Performance
In recognition of exceptional talent in the area of Guitar Performance.
Sean Atkinson

Keyboard Collaborative Arts
In recognition of exceptional talent in the area of Keyboard Collaborative Arts.
Elliott Wulff

Piano Performance
In recognition of exceptional talent in the area of Piano Performance.
Arsen Jamkotchian & Kristi McKinley

Strings Performance
In recognition of exceptional talent in the area of Strings Performance.
Nickolas Kaynor

Woodwinds/Brass Performance
In recognition of exceptional talent in the area of Woodwinds and/or Brass Performance.
Matthew LaBelle

ENSEMBLE AWARDS

Early Music Ensemble
In recognition of outstanding performance in the Early Music Ensemble.
Elliott Wulff

Guitar Ensemble
In recognition of outstanding performance in the Guitar Ensemble.
Sean Atkinson, Nate Brown, Chris Horney & Alexander Brandon Miranda

Jazz Ensembles
In recognition of outstanding performance in the Jazz Ensembles.
James Steininger

New Music Ensemble
In recognition of outstanding performance in the New Music Ensemble.
Michael Fleming & Kristi McKinley

Orchestra Award
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to The Chapman Orchestra.
Jordan Gault, Matthew LaBelle & Kimberly Levin

Percussion Ensemble
In recognition of outstanding performance in the Percussion Ensemble.
Aaron Grisez

String Ensemble
In recognition of outstanding performance in the String Ensemble.
Connor Bogenreif

University Choir
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Choir.
Marqis Griffith & Shannon McBane

University Singers
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Singers.
Ben Finer, Brett Gray, & Kyla McCarrel

University Women's Choir
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Women's Choir.
Hannah Engelhardt, Shayda Khorasani, Emma Tarr, & Anna Turkisher

Winds/Brass Chamber Ensembles
In recognition of outstanding performance in the Winds/Brass Chamber Ensembles.
Sam Ek

Wind Symphony
In recognition of outstanding performance in the Wind Symphony.
Nolan Delmer & Josh Roberson

DEPARTMENTAL HONORS

Lauren Arasim, Connor Bogenreif, Natalia Bratkovski, Mason Hock, Christopher Horney, Samira Kasraie, Nickolas Kaynor, Yeon Jun Kim, Shannon McBane, Kyla McCarrel, Kristi McKinley, Laura Schildbach & Gabrielle Stetz

+ - 2013–14 Awards

DEPARTMENTAL HONORS

Golden Ears Award
In recognition of exceptional talent in the area of Aural Skills.
Sarah Brown
Heather Moore

Naidoo Music Theory Award
In recognition of exceptional talent in the area of Music Theory.
Stephanie Calascione
Andrew Schmitt
Elliott Wulff

Smith Composition Award 
In recognition of exceptional talent in the area of Composition.
Matthew Owensby
Scott Stedman

Instrumental Conducting Award
In recognition of exceptional talent in the area of Instrumental Conducting.
Jesse Simons

Music History Award 
In recognition of exceptional talent in the area of Music History.
Daniel Fister

Music Education Award—Choral
In recognition of exceptional talent in the field of Music Education - Choral Emphasis.
Anna Kubitschek

Bramlage Opera Award
In recognition of exceptional talent in the area of Operatic Performance.
Emily Dyer
Kevin Kyle Gino

Guitar Performance Award
In recognition of exceptional talent in the area of Guitar Performance.
Chris Horney

Piano Performance Award 
In recognition of exceptional talent in the area of Piano Performance.
Arsen Jamkotchian
Kristi McKinley

Heather Moore (Liberace)


ENSEMBLE AWARDS

Guitar Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in the Guitar Ensemble.
Sean Atkinson
Nate Brown
Chris Horney
Brandon Miranda

Jazz Ensembles Award 
In recognition of outstanding performance in the Jazz Ensembles.
Kevin Homma

New Music Ensemble Award 
In recognition of outstanding performance in the New Music Ensemble.
Connor Bogenreif
Brietta Greger

Orchestra Award 
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the Orchestra.
Benjamin Lambillotte
Matthew Owensby
Ethan Reed
Macie Slick

Percussion Ensemble Award
In recognition of outstanding performance in the Percussion Ensemble.
Christina Cheon
Jordan Curcuruto
Brietta Greger

String Ensemble Award Award
In recognition of outstanding performance in the String Ensemble.
Connor Bogenreif
Nickolas Kaynor

University Choir Award 
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Choir.
Marqis Griffith
Savvy Pletcher

University Singers Award
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Singers.
Daniel Fister
Anna Kubitschek

University Women's Choir Award  
In recognition of outstanding service, exceptional performance & dedication to the University Women's Choir.
Kayla Camacho
Samantha Dominguez

Wind Symphony Award 
In recognition of outstanding performance in the Wind Symphony.
Jonathan Ballard
Christina Cheon
Brietta Greger
Kevin Homma
Jonathan Kimbro
Timothy Mathiesen
Saul Reynoso

DEPARTMENTAL HONORS
In recognition of students who have maintained a 3.5 GPA or higher. Awarded Gold Cords for Commencement.
Soyun Cheon
Daniel Fister
Cristiana Franzetti
Brietta Greger
Colin Horrocks
Anna Kubitschek
Anthony Lee
Matthew Owensby
Macie Slick
Ryan Tan


SPECIAL AWARDS

Shaun Naidoo Legacy Award
In recognition of a Conservatory faculty and/or staff member who embodies the ideals of Dr. Shaun Naidoo.
Margaret Dehning

Academic Excellence Award
In recognition of academic achievement in music. Awarded to the returning student (Junior) with the highest GPA.
Kyla McCarrel

Edgar Sholund Award
Awarded to a returning student in recognition of excellence in performance, academics, and service to the CoM. Name is added to the perpetual plaque.
Connor Bogenreif

Burghardt Award
To a graduating senior who has attained outstanding academic excellence and achievement in Music. Name will be added to the perpetual trophy.
Christina Cheon

Conservatory of Music Award
In recognition of excellence in performance, academics and service to the Conservatory of Music. Highest honor to be awarded by the Hall-Musco Conservatory of Music to a graduating senior. Name is added to the perpetual plaque.
Daniel Fister

  • Featured
  • News
  • Events