»Faculty & Alumni Judicial Clerks

  • Faculty Judicial Clerks
  • Alumni Judicial Clerks
  • Our faculty have clerked for ...


    U.S. Supreme Court

    • The Honorable William H. Rehnquist      
    • The Honorable John Paul Stevens
    • The Honorable Clarence Thomas
    • The Honorable Byron White                                                                     

    U.S. Court of Appeals

    • The Honorable Robert Boochever, 9th Circuit
    • The Honorable Jesse Eschbach, 7th Circuit
    • The Honorable Michael Farrell, District of Columbia Circuit
    • The Honorable Ferdinand Fernandez, 9th Circuit
    • The Honorable Cynthia Holcomb Hall, 9th Circuit
    • The Honorable J. Michael Luttig, 4th Circuit
    • The Honorable George E. MacKinnon, District of Columbia Circuit
    • The Honorable Walter R. Mansfield, 2nd Circuit
    • The Honorable Roger Robb, District of Columbia Circuit
    • The Honorable David B. Sentelle, District of Columbia Circuit
    • The Honorable Richard F. Suhrheinrich, 6th Circuit
    • The Honorable Ozell M. Trask, 9th Circuit               

    U.S. District Court           

    • The Honorable Terence T. Evans, District Court for the Eastern District of Wisconsin        
    • The Honorable Prentice Marshall, District Court, Northern District of Illinois         
    • The Honorable James H. Meredith, District Court, Eastern District of Missouri     
    • The Honorable Constance Baker Motley, District Court for the Southern District of New York      
    • The Honorable Donald C. Nugent, District Court, Northern District of Ohio            
  • Our alumni have clerked for ...

    U.S. Court of Appeals

    • Daniel Manion, U.S. Court of Appeals, 7th Circuit        

    U.S. District Court

    • Cormac Carney, U.S. District Court, Central District of California 
    • Raymond Finch, U.S. District Court, District of the Virgin Islands
    • Andrew Guilford, U.S. District Court, Central District of California
    • Larry R. Hicks, U.S. District Court, District of Nevada        
    • J. Leon Holmes, U.S. District Court, Eastern District of Arkansas
    • R. Gary Klausner, U.S. District Court, Central District of California              
    • Peggy Leen, U.S. District Court, District of Nevada           
    • Ronald S. W. Lew, U.S. District Court, Central District of California
    • Thomas Ludington, U.S. District Court, Eastern District of Michigan
    • Manuel Real, U.S. District Court, Central District of California      
    • John M. Roll, U.S. District Court, District of Arizona          
    • James Seibert, U.S. District Court, Northern District of West Virginia       
    • Robert Takasugi, U.S. District Court, Central District of California                      

    Bankruptcy Appellate Court

    • Thomas B. Donovan, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California, Bankruptcy Appellate Panel, Ninth Circuit Court of Appeals
    • Christopher M. Klein, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California, Bankruptcy Appellate Panel, Ninth Circuit Court of Appeals
    • Vincent P. Zurzolo, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California, Bankruptcy Appellate Panel, Ninth Circuit Court of Appeals 

    Bankruptcy Court

    • Theodor C. Albert, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Robert Alberts, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Catherine Bauer, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Ellen Carroll, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California               
    • Scott C. Clarkson, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Lee M. Jackwig  U.S. Bankruptcy Court, Southern District of Iowa              
    • Meredith A. Jury, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Robert Kwan, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Jane Dickson McKeag, U.S. Bankruptcy Court, Eastern District of California
    • Ernest M. Robles, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California    
    • Deborah Saltzman, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California
    • Erithe Smith, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California                              
    • Kathleen Thompson, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California                              
    • Vincent P. Zurzolo, U.S. Bankruptcy Court, Central District of California                 

    Tax Court

    • Diane L. Kroupa, U.S. Tax Court

    Administrative Law Judges

    • U.S. Department of Health and Human Services               
    • U.S. Department of Labor                                             

    State and Other Courts

    • Brent Adams, Washoe County District Court, Nevada     
    • G. Barry Anderson, Minnesota Court of Appeal                
    • Thomas F. Crosby, Jr., California Court of Appeal              
    • J. Robin Hunt, Chief Judge Washington Court of Appeal
    • F. Michael Kruse, High Court of American Samoa              
    • Richard Rico, Los Angeles County Superior Court              
    • Ramona See, Los Angeles County Superior Court
    • David G. Sills, California Court of Appeal               
    • Joanne Vogt, Colorado Court of Appeal
    • Jessie Walsh, 8th Judicial District, Clark County, Nevada
    • David R. Workman, Lancaster County, Pennsylvania Court of Common Pleas      
    • Panel of Judges Florida 18th Circuit Court
    • Featured
    • News
    • Events